Detaljer
När | Varje tisdag 17.15. Sollidenbadet |
Var | Sollidenbadet |
Aktivitet startar | tisdag 23 jan 2018 (v. 4) |
Aktivitet slutar | tisdag 15 maj 2018 (v. 20) |
Åldersintervall Avser ålder vid aktivitetsstart/kalenderår. |
3-8 år gammal |
Kostnad | 1 595,00 kr |
Bokning | Stängd |
Deltagare/Medlem
1 | Ellen Svee |
2 | Kerstin Nirjens |
3 | Emil Larsson |
4 | August Gyllencreutz |
5 | Filip Högberg |
Hanna mot nya Utmaningar!
tisdag 10 apr 2018
Vår Simskole- och Teknikansvarige Hanna Haglund lämnar sin anställning hos SK Ägir och går vidare till nya utmaningar. Vi tackar Hanna för hennes tid hos oss som varit mycket uppskattad och önskar henne Lycka till framåt på hennes nya arbete !
SK Ägirs styrelse och Klubbchef Dennis Wikström
Nya profilkläder
tisdag 10 apr 2018
Nya profilkläder med TYR som leverantör!
Utprovning av profilkläder sker vid två tillfällen.
Tisdag 17 april kl. 18.00-19.00
Tisdag 24 april kl. 18.00-19.00
Plats: Kansliet (Mittemot Scandic Syd)
KM/Utmanaren 21/4
tisdag 03 apr 2018
Nu är det snart dags för ännu en rolig dag på Brunflobadet.
Utmanaren är en tävling för simmare i teknikgrupperna och Hajen som vill prova på tävlingsmomentet och följa sin utveckling. För varje simsätt finns tre stipulationstider, brons, silver och guld. När guldtiden är uppnådd på en 25 m sträcka övergår simmaren till att simma 50 m och sedan vidare till 100 m av respektive simsätt. Simmare som deltagit vid minst två deltävlingar under hösten erhåller en pokal.
KM vänder sig till simmare i tävlingsgrupperna. Vid varje deltävling ges möjlighet att simma ett antal distanser som ingår i JSM programmet.