SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Simklubben Ägir

Välkomna

Kul att du är intresserad av att simma!

 

Tävlingsgrupperna är riktade till dig som har gått i teknikskola innan och fått med dig ett fortsatt intresse av att simma och att tävla i simning. Om du är osäker på vad det innebär att ha gått i teknikskola kan du läsa om det här. För att börja i en tävlingsgrupp sker ingen anmälan via bokningssidan utan om du har ett intresse och uppfyller kraven för Teknik Guld kan du anmäla ditt intresse till föreningen och så ser vi till att du får komma och provsimma hos oss. 

Tävlingsgrupperna vi erbjuder är Simiaden, SUMSIM och Mästerskapsgruppen. För att flytta upp i tävlingsgrupperna behöver man föra en dialog med sin tränare. 

Social aktivitet
2025-10-01 11:35
Simmarna som kunde delta under aktiviteten samt tränarna Niklas & Håkan

Igår fick mästerskapsgruppen ledigt från träningen, istället träffades vi på kansliet för en social aktivitet. Det bjöds på pizza och mycket skratt. Under kvällen genomfördes lära känna övningar och diskussioner kring klimatet man vill ha på träning och tävling. En rolig och team buildande kväll, nu ser vi fram emot klubbens måltävling om två veckor i Örnsköldsvik, Norrländska Mästerskapen. 

KM/Treudden 17/9
2025-09-18 11:10

Igår den 17/9 genomfördes höstens första KM/Treudden på Brunflobadet. Vi hade rekordmånga deltagare anmälda!

 

Superkul att se ett så stort intresse och engagemang från både simmare, ledare och föräldrar. Extra stort tack till alla föräldrar som ställde upp i sekretariatet och som funktionärer och gjorde tävlingen genomförbar. Nu fortsätter vi träna på inför resterande tävlingar under hösten, närmast i tid är Sälsimmet i Njurunda 27-28/9.

 

Här hittar ni resultaten: 

Resultat 17/9

Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Start, 06/10 14:13 
Start, 15/09 12:23 
Våra sponsorer